Award History

Washington Area Community Theater Honors Awards  

AWARD CATEGORY

SHOW

SEASON

AWARD/NOMINATION

 
Outstanding Musical - Produced by Barbara Esquibel, Stage Managed by Terri Carnahan Nice Work If You Can Get It 2016 Award
Outstanding Direction of a Musical – John K. Monnett Nice Work If You Can Get It 2016 Award
Outstanding Music Direction – Steve Przybylski Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Choreography – John K. Monnett Nice Work If You Can Get It 2016 Award
Outstanding Lead Actress in a Musical – Maureen R. Goldman as “Billie Bendix” Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Featured Actress in a Musical – Melanie Jennings Bales as "Duchess Estona Dulworth" Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Featured Actor in a Musical – Jack Stein as “Cookie McGee” Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Light Design in a Musical – Jeffery Scott Auerbach Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Costume Design in a Musical – Grant Kevin Lane Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Makeup Design in a Musical – Sydney Studds Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Hair Design in a Musical – Serge Notkid Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Set Painting in a Musical – David M. Moretti Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Properties in a Musical – Scott Stark Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Sound Design in a Musical – Drew Moberley Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Light Design in a Musical – E-hui Woo Man of La Mancha 2016 Nomination
Outstanding Makeup Design in a Musical – Sydney Studds Man of La Mancha 2016 Nomination
Outstanding Set Construction in a Musical - Tom O’Reilly Man of La Mancha 2016 Award
Outstanding Set Painting in a Musical - Jared Davis Man of La Mancha 2016 Nomination
Outstanding Set Decoration in a Musical – Jared Davis & Brenna K. Carlson Man of La Mancha 2016 Award
Outstanding Set Design in a Musical - Jared Davis Man of La Mancha 2016 Award
Outstanding Properties in a Musical – Brenna K. Carlson Man of La Mancha 2016 Award
Outstanding Sound Design in a Play – Richard Farella Deathtrap 2016 Nomination
Outstanding Special Effects - Meghann Peterlin Peter Pan 2015 Award
Outstanding Stage Combat Choreography - Steve Lada Peter Pan 2015 Nomination
Outstanding Makeup Design in a Play - Linda Wilson The Comedy of Errors 2015 Nomination
Outstanding Lighting Design in a Musical - Jeffrey Scott Auerbach Little Shop of Horrors 2015 Award
Outstanding Sound Design in a Musical - Drew Moberley Little Shop of Horrors 2015 Nomination
Outstanding Musical The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Music Direction - David Rohde The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Choreography - John K. Monnett The Wedding Singer 2014 Nomination
Outstanding Lead Actress in a Musical - Heather Whitney as "Rosabella" The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Lead Actor in a Musical - Jimmy Payne as "Tony" The Most Happy Fella 2014  Nomination
Outstanding Featured Actress in a Musical - Teresa Danskey as "Cleo" The Most Happy Fella 2014  Nomination
Outstanding Cameo in a Musical - Quinn McCord as "Ciccio/Postman" The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Featured Actress in a Play - Rebecca Lenehan as "Bev" Clybourne Park 2014 Nomination
Outstanding Featured Actor in a Play - Derek Bradley as "Steve" Clybourne Park 2014 Nomination
Outstanding Featured Actor in a Play - Derek Bradley as "Karl" Clybourne Park 2014 Nomination
Outstanding Set Design in a Musical - Bill Wisniewski The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Set Construction in a Musical - Bill Wisniewski The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Set Painting in a Musical - Mary Speed The Most Happy Fella 2014 Award
Outstanding Light Design in a Musical - B. Keith Ryder The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Sound Design in a Musical - Stan Harris The Most Happy Fella 2014 Award
Outstanding Properties in a Musical - Angie Anderson The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Set Decoration in a Musical - Angie Anderson The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Musical  A Chorus Line 2013 Nomination
Outstanding Direction of a Musical - Susan Devine  A Chorus Line 2013 Nomination
Outstanding Music Direction - Paul Nasto  A Chorus Line 2013 Nomination
Outstanding Choreography - Stefan Sittig  A Chorus Line 2013 Nomination
Outstanding Featured Actress in a Musical - Allison Block as "Cassie"  A Chorus Line 2013 Nomination
Outstanding Lead Actress in a Musical - Elizabeth Yeats as "Violet Newstead"  9 to 5, the Musical 2013 Nomination
Outstanding Makeup Design in a Musical - Larissa Norris  9 to 5, the Musical 2013 Nomination
Outstanding Musical A Little Night Music 2012 Award
Outstanding Direction of a Musical - Christopher Dykton A Little Night Music 2012 Award
Outstanding Music Direction - John-Michael d'Haviland  A Little Night Music 2012 Award
Outstanding Lead Actor in a Musical - Brent Stone as "Fredrik Egerman" A Little Night Music 2012 Nomination
Outstanding Featured Actress in a Musical - Annie Coffman as "Anne Egerman" A Little Night Music 2012 Award
Outstanding Featured Actress in a Musical - Anne Marie Pinto as "Petra"   A Little Night Music 2012 Nomination
Outstanding Cameo in a Musical - Karen Batra as "Marge MacDougall" Promises, Promises 2012 Nomination
Outstanding Hair Design in a Musical - Bette Williams A Little Night Music 2012 Award
Outstanding Costume Design in a Musical - Grant Kevin Lane  A Little Night Music 2012 Nomination
Outstanding Light Design in a Musical - B. Keith Ryder A Little Night Music 2012 Nomination
Outstanding Properties in a Musical - Avery Burns  A Little Night Music 2012 Nomination
Outstanding Set Decoration in a Musical - Lindsey Hays A Little Night Music 2012 Nomination
Outstanding Set Design in a Musical - Russell Kopp A Little Night Music 2012 Nomination
Outstanding Sound Design in a Musical - Keith Bell  A Little Night Music 2012 Nomination
Outstanding Choreography – John K. Monnett 42nd Street 2011 Award
Outstanding Music Direction - Paul Nasto  Nine 2011 Nomination
Outstanding Lead Actor in a musical - Eric Kennedy as “Guido Contini” Nine 2011 Nomination
Outstanding Set Design in a Play – Amanda Acker  The Seagull 2011 Award
Outstanding Set Construction in a Play - Arthur Pleasants et al The Seagull 2011 Nomination
Outstanding Set Painting in a Play – Kate Rohr The Seagull 2011 Award
Outstanding Set Decoration in a Play – Lindsey Hays            The Seagull 2011 Nomination
Outstanding Properties in a Play – Avery Burns The Seagull 2011 Award
Outstanding Lighting Design in a Musical - Ryan Desmond 42nd Street 2011 Nomination
Outstanding Lighting Design in a Play - AnnMarie Castrigno The Seagull 2011 Nomination
Outstanding Sound Design in a Musical - Keith Bell 42nd Street 2011 Nomination
Outstanding Sound Design in a Play - Alan Wray The Seagull 2011  Nomination
Outstanding Costume Design in a Musical - Kevin Lane Nine 2011 Nomination
Outstanding Costume Design in a Play - Lory Levitt & McKenna Kelly The Seagull 2011 Nomination
Outstanding Makeup Design in a Play - Sue Pinkman The Seagull 2011 Nomination
Outstanding Hair Design in a Musical - Kat Brais Nine 2011 Nomination
Outstanding Hair Design in a Play - Sue Pinkman The Seagull 2011 Nomination
Outstanding Costume Design in a Musical - Barbara Esquibel  The Producers 2010 Award
Outstanding Musical  The Producers 2010 Nomination

Outstanding Choreography - John K. Monnett

The Producers 2010 Nomination

Outstanding Featured Actress in a Musical - Anne Marie Pinto -

The Producers 2010 Nomination

Outstanding Cameo in a Musical - Mark Hidalgo

The Producers 2010 Nomination

 Outstanding Set Construction in a Musical - Peter Finkel & Bill Wisniewski

The Producers 2010 Nomination
 Outstanding Set Painting in a Musical - Jared Davis  Amadeus 2010 Nomination
Outstanding Make Up Design in a Musical - Xandra Weaver  Cabaret 2010 Nomination

Outstanding Lead Actor in a Play - Michael Kharfen

 Cabaret 2010 Nomination

Outstanding Choreography - Jeremy A. McShan

 Cabaret 2010 Nomination

Outstanding Lead Actor in a Musical - Andy Izquierdo

 Cabaret 2010 Nomination

Outstanding Set Design in a Musical - Dave Means

 Cabaret 2010 Nomination

Outstanding Sound Design in a Musical - Keith Bell

 Cabaret 2010 Nomination

 Outstanding Set Construction in a Musical - Amanda Acker

 Cabaret 2010 Nomination

Outstanding Hair Design in a Musical - J. Arthur Rodger

 Cabaret 2010 Nomination
Outstanding Costume Design in a Musical - Grant Kevin Lane  Follies  2009  Award
 Outstanding Make Up Design in a Musical - Avery Burns  Follies  2009  Award
Outstanding Hair Design in a Musical - Bette Williams  Follies  2009  Award
 Outstanding Musical  Follies  2009  Nomination
Outstanding Direction of a Musical - Christopher Dykton  Follies  2009  Nomination
Outstanding Music Direction - John-Michael d'Haviland  Follies  2009  Nomination
Outstanding Choreography - Christopher Dykton  Follies  2009  Nomination
Outstanding Cameo in a Musical - Kathleen McCormick  Follies  2009  Nomination
Outstanding Set Design in a Musical - Jared Davis  Follies  2009  Nomination
 Outstanding Construction in a Musical - Bill Wisniewski  Follies  2009  Nomination
 Outstanding Set Painting in a Musical - Jared Davis  Follies  2009  Nomination
Outstanding Set Decoration in a Musical - Kate Roehr  Follies  2009  Nomination
Outstanding Choreography - Lisa Anne Bailey & Lauren Sinsheimer  Bye Bye Birdie  2009  Nomination
Outstanding Set Construction in a Musical - Pete Silvia  Bye Bye Birdie  2009  Nomination
Outstanding Lighting Design in a Musical - Ryan Desmond  Bye Bye Birdie  2009  Nomination
Outstanding Costume Design in a Musical - Irene Molnar & Lory Levitt  Bye Bye Birdie  2009  Nomination
 Outstanding Hair Design in a Musical - Kat Brais  Bye Bye Birdie  2009  Nomination
 Outstanding Lighting Design in a Musical - AnnMarie Castrigno  Cat on a Hot Tin Roof  2009  Nomination
Outstanding Direction of a Musical - John K. Monnett  Sweet Smell of Success  2008  Award
Outstanding Costume Design - Mary Ayala-Bush and Lory Levitt  Sweet Smell of Success  2008  Award
Outstanding Musical  Sweet Smell of Success  2008  Nomination
Outstanding Music Direction - John-Michael d'Haviland  Sweet Smell of Success  2008  Nomination
Outstanding Cameo in a Musical - Sam Nystrom  Sweet Smell of Success  2008  Nomination
Outstanding Set Design - Michael deBlois  Sweet Smell of Success  2008  Nomination
Outstanding Set Contruction - Michael deBlois  Sweet Smell of Success  2008  Nomination
Outstandind Lighting Design - AnnMarie Castrigno  Sweet Smell of Success  2008  Nomination
Outstanding Cameo in a Muical - Albert Coia  A Funny Thing Happened on the Way to the Forum  2008  Award
Outstanding Music Direction - Mark V. Deal  A Funny Thing Happened on the Way to the Forum  2008  Nomination
Outstanding Choreography - Kay Casstevens  A Funny Thing Happened on the Way to the Forum  2008  Nomination
Outstanding Set Painting Design - Jared Davis  A Funny Thing Happened on the Way to the Forum  2008  Nomination
Outstanding Sound Design - Brian Vargas  And Then There Were None  2008  Nomination
Outstanding Musical  Thoroughly Modern Millie  2007  Award
Outstanding Choreography - John K. Monnett  Thoroughly Modern Millie  2007  Award
Outstanding Lead Actress in a Musical - Allison Block  Thoroughly Modern Millie  2007  Award
Outstanding Featured Actor in a Musical - Patrick McMahan  Thoroughly Modern Millie  2007  Award
Outstanding Direction of a Musical - John K. Monnett  Thoroughly Modern Millie  2007  Nomination
Outstanding Makeup Design - Avery Burns  Thoroughly Modern Millie  2007  Nomination
 Outstanding Music Direction - John Michael d'Haviland  Thoroughly Modern Millie  2007  Nomination
Outstanding Set Design - Juan Felipe Rincon  Thoroughly Modern Millie  2007  Nomination
Outstanding Choreography - Richelle "Rikki" Howie  Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat  2007  Nomination
Outstanding Set Painting - Jared Davis  Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat  2007  Nomination
Outstanding Cameo in a Musical - Jennifer Diffell  Fiddler on the Roof  2006  Award
Outstanding Cameo in a Musical - Melissa Stamps  Fiddler on the Roof  2006  Nomination
Outstanding Choreography - Christopher Dykton  Fiddler on the Roof  2006  Nomination
Outstanding Light Design -
AnnMarie Castrigno
 Fiddler on the Roof  2006  Nomination
Outstanding Set Painting - G. Kevin Lane  Fiddler on the Roof  2006  Nomination
Outstanding Stage Combat Choreography - Tom Witherspoon  Fiddler on the Roof  2006  Nomination
Outstanding Stage Combat Choreography - Tom Witherspoon  Nosies Off  2006  Award
Outstanding Set Construction - Peter Finkel and Pete Silvia  Noises Off  2006  Nomination
Outstanding Set Design - Jared Davis  Noises Off  2006  Nomination 
Outstanding Play   Noises Off   2006  Nomination
Outstanding Choreography - Kay Casstevens  The Pirates of Penzance  2006  Award
Outstanding Featured Actor in a Musical - Rodrigo J. Vega  The Pirates of Penzance  2006  Award
Outstanding Music Direction - Mark V. Deal  The Pirates of Penzance  2006  Award
Outstanding Direction of a Musical - Malcolm Edwards  The Pirates of Penzance  2006  Nomination 
Outstanding Lead Actor in a Musical - Albert Coia  The Pirates of Penzance  2006  Nomination 
 Outstanding Lead Actor in a Musical - Christopher Guy Thorn  The Pirates of Penzance  2006  Nomination
Outstanding Lead Actress in a Musical - Laura Wehrmeyer  The Pirates of Penzance  2006  Nomination 
Outstanding Set Painting - Jared Davis   The Pirates of Penzance  2006  Nomination
 Oustanding Sound Design - Keith Bell  The Pirates of Penzance  2006  Nomination 
Outstanding Musical  The Pirates of Penzance  2006   Nomination 
Outstanding Musical  Ragtime   2005  Nomination
Outstanding Choreography - Christopher Dykton  Ragtime  2005   Nomination 
Oustanding Costume Design - Grant Kevin Lane, Suzanne Maloney, Irene Molnar  Ragtime  2005  Nomination
Outstanding Featured Actor - Steve Block  Ragtime  2005  Nomination
Outstanding Featured Actress- Allison Block  Ragtime  2005  Nomination
Outstanding Lead Actor - Jimmy Payne  Ragtime  2005  Nomination
Outstanding Cameo - Brent Stone  The Man Who Came To Dinner  2005  Award
Outstanding Cameo - James Howard  The Man Who Came To Dinner  2005  Nomination
Outstanding Featured Actor in a Musical - Jimmy Payne  Guys & Dolls  2004  Nomination
Outstanding Lead Actress in a Musical - Allison Block  Guys & Dolls  2004  Nomination
Outstanding Stage Combat Choreography - Christopher Smith, Steve Lada  Guys & Dolls  2004  Nomination
Outstanding Music Direction - J. Michael d'Haviland  Guys & Dolls  2004  Nomination
Outstanding Choreography - John K. Monnett  Guys & Dolls  2004  Nomination
Outstanding Featured Actress in a Musical - Allison Block  Saturday Night  2004  Nomination
Outstanding Costume Design - Grant Kevin Lane  Saturday Night  2004  Nomination
Outstanding Cameo in a Musical - Laine Binder  Saturday Night  2004  Nomination
Outstanding Lead Actress in a Play - Karen Jadlos Shotts  The Miracle Worker  2004  Award
Outstanding Stage Combat Choreography - Steve Lada  The Miracle Worker  2004  Award
Outstanding Cameo in a Play - John W. Kirby  The Miracle Worker  2004  Nomination
Outstanding Lead Actress in a Play - Mollie Clement  The Miracle Worker  2004  Nomination
Outstanding Musical  Kiss Me, Kate  2003  Award
Outstanding Direction of a Musical - John K. Monnett  Kiss Me, Kate  2003  Award
Outstanding Featured Actress in a Musical - Allison Gendusa  Kiss Me, Kate  2003  Award
 Outstanding Lead Actor in a Musical - Michael Nansel  Kiss Me, Kate  2003  Award
Outstanding Stage Combat Choreography - Steve Lada  Kiss Me, Kate  2003  Award
Outstanding Cameo in a Musical - Bethany Blakey  Kiss Me, Kate  2003  Nomination
Outstanding Choreography - John K. Monnett  Kiss Me, Kate  2003  Nomination
Outstanding Costume Desing - Pamela McFarland  Kiss Me, Kate  2003  Nomination
Outstanding Featured Actor in a Musical - Jack B. Stein  Kiss Me, Kate  2003  Nomination
Outstanding Featured Actor in a Musical - Tom Witherspoon  Kiss Me, Kate  2003  Nomination
Outstanding Hair Design - Serge Notkid  Kiss Me, Kate  2003  Nomination
Outstanding Lead Actress in a Musical - Amy Conley  Kiss Me, Kate  2003  Nomination
Outstanding Light Design - AnnMarie Castrigno  Kiss Me, Kate  2003  Nomination
Outstanding Makeup Design - Avery Burns, Arthur Rodger  Kiss Me, Kate  2003  Nomination
Outstanding Music Direction - J. Michael d'Haviland  Kiss Me, Kate  2003  Nomination
Outstanding Set Construction - Pete Silvia  Kiss Me, Kate  2003  Nomination
Outstanding Set Painting - Jared Davis, Sandy Kozel  Kiss Me, Kate  2003  Nomination
Outstanding Cameo in a Musical - Ed Broyles  The Best Little Whorehouse in Texas  2003  Nomination
Outstanding Costume Design - Irene Molnar  The Best Little Whorehouse in Texas  2003  Nomination
Outstanding Musical  The Best Little Whorehouse in Texas  2003  Nomination
Outstanding Lighting Design - Jeffrey Scott Auerbach  Death of a Salesman  2002  Nomination
Outstanding Sound Design - John Carnes-Stine, Brad Carnes-Stine  Death of a Salesman  2002  Nomination
Outstanding Cameo in a Play - Travis J. Martz  Death of a Salesman  2002  Nomination
Outstanding Featured Actor in a Play - Jake Call  Death of a Salesman  2002  Nomination
Outstanding Featured Actor in a Play - Jeffrey S.E. Sculley  Death of a Salesman  2002  Nomination
Outstanding Featured Actress in a Play - Sally Kalmus  Death of a Salesman  2002  Nomination
Outstanding Lead Actor in a Play - Donald Neal  Death of a Salesman  2002  Nomination
Outstanding Choreography - Lorri Shealy Unumb  H.M.S. Pinafore  2002  Nomination
Outstanding Music Direction - David Rohde  Jekyll & Hyde  2002  Award
Outstanding Lighting Design - B. Keith Ryder  Jekyll & Hyde  2002  Nomination
Outstanding Lead Actor in a Musical - Ryn Khatcheressian  Jekyll & Hyde  2002  Nomination
Outstanding Lead Actress in a Musical - Carmel Ferrer  Jekyll & Hyde  2002  Nomination
 Outstanding Direction of a Musical - Gloria DuGan  Jekyll & Hyde  2002  Nomination
Outstanding Musical  Jekyll & Hyde  2002  Nomination
Outstanding Featured Actor in a Musical - Steve Block  Hello, Dolly!  2001  Award
Outstanding Featured Actress in a Musical - Allison Kennedy  Hello, Dolly!  2001  Award
Outstanding Featured Actor in a Musical - Duane Monahan  Hello, Dolly!  2001  Nomination
Outstanding Lead Actress in a Musical - Gilly Conklin  Hello, Dolly!  2001  Nomination
Outstanding Musical  Hello, Dolly!  2001  Nomination
Outstanding Choreography - John K. Monnett  Hello, Dolly!  2001  Nomination
Outstanding Direction of a Musical - Blakeman Brophy  Hello, Dolly!  2001  Nomination
Outstanding Lead Actor in a Musical - Joe Peck  The King and I  2001  Award
Outstanding Lead Actress in a Musical - Amy K. Croppe  The King and I  2001  Nomination
Outstanding Choreography - Christopher Dykton  The King and I  2001  Nomination
Outstanding Sound Design - Keith Bell  Broadway Bound  2000  Nomination
Outstanding Makeup & Hair Design - Arthur Rodger  Broadway Bound  2000  Nomination
Outstanding Lead Actress in a Play - Sally Kalmus  Broadway Bound  2000  Nomination
Outstanding Featured Actor in a Play - Al Edick  Broadway Bound  2000  Nomination
Outstanding Lighting Design - B. Keith Ryder  Steel Pier  2000  Award
Outstanding Costumes - Pam MacFarlane  Steel Pier  2000  Award
Outstanding Makeup & Hair Design - Julie Kiley, Mark Bartyczak  Steel Pier  2000  Award
Outstanding Lead Actress in a Musical - Lauri Kraft  Steel Pier  2000  Award
Outstanding Featured Actress in a Musical - Lynn Audrey Neal  Steel Pier  2000  Award
Outstanding Music Direction - Gary C. Mead  Steel Pier  2000  Award
Outstanding Set Design - Russell Kopp  Steel Pier  2000  Nomination
Outstanding Set Construction - David J. Tomlinson  Steel Pier  2000  Nomination
Outstanding Set Painting - Russell Kopp  Steel Pier  2000  Nomination
Outstanding Properties - Kathy Scholz  Steel Pier  2000  Nomination
Outstanding Sound - Ketih Bell  Steel Pier  2000  Nomination
Outstanding Choreography - Christopher Dykton  Steel Pier  2000  Nomination
Outstanding Direction of a Musical - Christopher Dykton  Steel Pier  2000  Nomination
Outstanding Musical  Steel Pier  2000  Nomination
Outstanding Play  Richard III  2000  Award
Outstanding Set Design - John Downing  Richard III  2000  Award
Outstanding Set Construction - James W. Clark Jr. , Jerry Wolf  Richard III  2000  Award
Outstanding Lead Actor in a Play - Jim Jorgensen  Richard III  2000  Award
Outstanding Combat Choreography - Steve Lada, Chuck Martin  Richard III  2000  Award
Outstanding Direction of a Play - Michael Replogle  Richard III  2000  Award
Outstanding Set Painting - Dawn Chila  Richard III  2000  Nomination
Outstanding Lighting - Don Slater  Richard III  2000  Nomination
Outstanding Costumes - Janet Van Albert Replogle  Richard III  2000  Nomination
       

Northern Virginia Theater Alliance Awards 

 
Award Category Show Season Award/Nomination
Best Production Call It Clover 1998 Award
Best Actress - Missy Jenkins Call It Clover 1998 Award
Best Actor - Dan Via Call It Clover 1998 Award
Best Director - Tom Witherspoon Feeding the Moonfish 1995 Award
Best Actress - Anne Simons Feeding the Moonfish 1995 Award
Best Original Script Silent Guilt 1993 Award
Best Director - Curt Somers Silent Guilt 1993 Award
Best Actress - Harriet Barrett Danny & the Deep Blue Sea 1989 Award
Best Director - Eric Schaeffer Working 1987 Award
Best Director - Don Martin Where Have All the Lightning Bugs Gone 1986 Award
Best Actress - Amy Bruch Where Have All the Lightning Bugs Gone 1986 Award
Best Actor - Eric Schaeffer Where Have All the Lightning Bugs Gone 1986 Award

Ruby Griffith Awards 

 

Cateogry Show Year Award/Placed
Outstanding Achievement in a Musical  Thoroughly Modern Millie  2007 First Runner-Up
Outstanding Achievement in a Musical  Ragtime  2005 Award
Outstanding Achievement in a Play  Master Class  2001 First Runner-Up
All Round Production Excellence  Kiss of the Spiderwoman - The Musical  1999 Award
Outstanding Achievement in a Play  The Women  1998 First Runner Up
All Round Production Excellence  On The Town  1996 Award
Outstanding Achievement in a Play  King Lear  1995 Award
All Round Production Excellence  A Chorus Line  1993 Award
All Round Production Excellence  A Streetcar Named Desire  1991 Third Runner-Up
All Round Production Excellence  Terra Nova  1989 First Runner-Up
All Round Production Excellence  Sweeney Todd  1986 Award
All Round Production Excellence  Sweet Charity  1971 Award

 

randomness